ANKARA
0555 832 1888 - 0546 250 1144
bedirhanbahcivan@gmail.com

BESYO HAKKINDA MERAK EDİLENLER

BESYO PMYO POMEM PAEM PÖH JÖH VE ASKERİ OKULLAR HAZIRLIK

Koşu:

Özel Yetenek Sınavları içinde koşu 30, 400, 800, 1500, 2400 metre vb. uzunluklarda koşu sınavlarıdır. Bayanlarda ve erkeklerde farklılık göstermektedir. Bazen eleme için yapılacağı gibi, bazen de puan için uygulanabilmektedir. Uzun süreli ön hazırlık gerektiren sınav türüdür.

Branş:

Okulların eğitimlerini verdikleri ve bünyelerinde eğitmenlerini barındırdıkları branş sınavlarıdır. Her BESYO ‘da farklılık göstermektedir. Genel anlamda takım ve bireysel spor branşlarında uygulanır. Her branş sınavında sizden istenen hareketleri sergilersiniz, başarınıza göre ilgili sınav gözetmeninden puan alırsınız.

Esneklik:

Son zamanlarda çok az BESYO ‘da uygulanmaktadır. Fakat sporun anlamı bakımından çok gerekli bir sınav türüdür. Burada alacağınız başarı hem antrenman düzeyinizin hem de genetik yatkınlığınızın ortaya çıkmasında önem arz etmektedir.

Dayanıklılık:

Farklı sınav türlerinde uygulanabilmektedir. Genelde adayların konsantrasyonlarını ve eforlarını test etmek için uygulanır. Bu sınav türüne en uygun örnek; Shutter Run (Mekik) koşusudur. (Farklı türlerde de uygulanabilmektedir. İlgili Özel Yetenek Sınav Kitapçıklarında açıklamalı olarak anlatılmaktadır.)

Koordinasyon:

Hemen hemen her sınav programında karşılaşılan bir türdür. Adayın, sürat, çabukluk, denge, dikkat, motivasyon kriterlerinin ölçüldüğü sınav türüdür. Engellerle zorlaştırılmış çeşitli istasyonlarla belirlenmiş parkuru en kısa sürede tamamlamanız gerekmektedir. Her okulda farklı istasyon ve sürelerde uygulanmaktadır. Standart bir uygulama yoktur. İlgili Özel Yetenek Sınav Kitapçıklarında açıklamalı olarak yer almaktadır. Genel ağırlık bu türlerde olmaktadır. Bunların yanında bölümler arası farklılıklar göstermektedir.

Araç çubuğuna atla